poniedziałek, 12 września 2011

Olejki eteryczne – najstarsze lekarstwa świata

Piękny zapach

Nazwa Olejki Eteryczne najczęściej kojarzy się nam z płynem używanym do poprawienia zapachu w pomieszczeniu. Rzeczywiście woń olejków pochodzących z poszczególnych roślin jest najczęściej bardzo przyjemna. Dlatego często używa się ich jako dodatek do perfum.

Doświadczony użytkownik olejków eterycznych (nazywanych przez niektórych olejkami aromatycznymi) z łatwością rozróżni po zapachu pomiędzy olejkiem naturalnym, a olejkiem syntetycznym. Zapach olejków naturalnych jest zwykle mniej intensywny, jednak ich pozytywny wpływ na samopoczucie jest szybko odczuwalny. Nie powodują też bólu głowy.

Zapach olejku eterycznego szybko się rozprzestrzenia. Dzieje się tak dlatego, że zbudowany jest on z bardzo małych molekuł.

Piękny aromat to niewątpliwie pierwsza zauważalna zaleta olejków eterycznych. To jednak tylko początek listy wspaniałych cech tych substancji.

Właściwości lecznicze naturalnych olejków eterycznych

Naturalne i wolne od zanieczyszczeń olejki eteryczne posiadają właściwości terapeutyczne. Poszczególne olejki, a także ich mieszanki posiadają między innymi właściwości:
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwzapalne,
  • antypasożytowe,
  • antyseptyczne,
  • przeciwskurczowe,
  • ściągające,
  • moczopędne,
  • uspokajające,
  • znieczulające,
  • wykrztuśne, itd.

Jajko czy kura

Można by powiedzieć, że olejki eteryczne działają jak lekarstwa. Trafniejszym jednak stwierdzeniem byłoby: Lekarstwa działają jak olejki eteryczne. Już wyjaśniam dlaczego.

Wiele stosowanych powszechnie lekarstw powstało poprzez skopiowanie danego związku chemicznego znajdującego się w olejku eterycznym rośliny, która stosowana była od wieków do leczenia konkretnej dolegliwości. W ten sposób syntetycznie odtworzono dany związek, który następnie opatentowano i w postaci lekarstwa udostępniono w aptekach.

Przewaga olejków eterycznych nad wieloma konwencjonalnymi lekarstwami


W wielu opakowaniach z lekarstwami znajduje się ulotka, która między innymi zawiera listę potencjalnych efektów ubocznych. Syntetyczne odpowiedniki naturalnych związków chemicznych mogą pomagać jednej dolegliwości, jednak najczęściej wpływają niszcząco na jedną lub więcej część ludzkiego organizmu.

Każdy olejek eteryczny zawiera wiele związków. Negatywny wpływ na zdrowie jednego związku neutralizują inne obecne w danym olejku związki. Dlatego naturalne, wysokiej jakości olejki eteryczne nie powodują efektów ubocznych.

Ale to nie wszystko. Te wyciągi z roślin także nie uzależniają. To bardzo istotna zaleta tych naturalnych środków.

Olejki eteryczne to naturalne ekstrakty roślinne, które nie tylko ładnie pachną, ale od tysięcy lat używane są do zapobiegania, oraz leczenia chorób i dolegliwości.

1 komentarz: